Čert

Jedného dňa prišiel na dvor kominár. Zavolal si všetky zvieratká a povedal im, že ide vymetať komíny. Nech si pozatvárajú okná a poschovávajú duchny, lebo sa bude veľmi prášiť.

Ilustračné foto: SHUTTERSTOCK
Ilustračné foto: SHUTTERSTOCK
Autor: SHUTTERSTOCK

A nech nechodia okolo domu, kde bude práve vymetať, lebo by mohlo na nich aj niečo spadnúť.

Zvieratká kominára poslúchli a ponáhľali sa domov. Všetky poslúchli, až na jedno. Keď už všetci odišli, tu spoza rohu vykuklo malé biele kozliatko. Volalo sa Všadebolko a bolo veľmi neposlušné. Videlo, že na dvorku už nik nie je, tak šup do domu a do pece. Odtiaľ pozeralo do komína, čo to ten komimár bude robiť.

Kominár medzitým vyšiel na strechu, rozmotal si kominársku štetku a vopchal ju do komína – akurát do toho, kde bol Všadebolko. Začal tou štetkou zoškrabávať sadze. Škriabe, škriabe a tu zrazu ŽUCH, kusisko sadzí sa odlúpilo a padlo rovno na Všadebolka. To sa veľmi preľaklo, lebo zrazu ostala tma a ono nič nevidelo. Všade bolo plno prachu a kozliatko začalo kýchať a kašlať. Preľaknuté utekalo von. Lenže čo to, namiesto kozliatka vybeholo von akési čierne čudo.

Keď ho zvieratká na dvore zbadali, začali kričať: „Pomóc, pomóc, čert vybehol z komína!“

Niektoré sa veľmi preľakli a schovali sa, no iné kričali: "Vyžeňme ho odtiaľto, aby nám tu niečo nevyparatil!"a začali ho nahaňať.

Čert nečakal až dostane po kožúšku, rýchlo utekal preč. Bežal, bežal až pribehol na lúčku, kde sa hrali Skočko s Pobehajkom. Tí, keď zbadali čerta, od strachu začali utekať a schovávali sa pred ním. Lenže čert ich všade našiel – za stromom, za kríkom, za múrikom…

Teliatka už nevedeli, kam sa schovať, pribehli ku riečke, preplávali na druhú stranu a schovali sa v hustom tŕstí na druhej strane, trasúc sa a dúfajúc, že tam ich čert nenájde. Čert utekal stále za nimi. Skočil do riečky a plával na druhú stranu. Teliatka ho nevideli, nuž nevedeli kde je. Vtom zbadali na brehu kozliatko Všadebolko a kričali naň, nech sa ide schovať. Lenže kozliatko nepočulo. Pribehli teda k nemu a vraveli, aby sa šlo schovať, že ich naháňa čert.

Vtom zbadali, že má na sebe čierne fľaky.

„Všadebolko čo sa Ti stalo, prečo si taký fľakatý?“

Kozliatko konečne lapilo dych a porozprávalo im, čo sa mu stalo. Skočko s Pobehajkom sa veľmi hanbili, že Všadebolka nespoznali a utekali pred ním. Teraz všetci traja znova skočili do riečky a teliatka Všadebolka poriadne vydrhli a vyumývali, až mal srsť bielučkú ako sneh. Potom sa naháňali po lúčke aby uschli.

Navečer,keď sa vrátili na dvor, nerozprávalo sa o ničom inom, len o čertovi. „Kam sa podel, čo sa s ním stalo?“, hútali všetky zvieratká. Všadebolko aj s teliatkami im všetko porozprával.

Zvieratká sa príhode zasmiali, no niektoré aj frflali: „že aké je to kozliatko neposlušné a všetkých tak nastrašilo.“

Nakoniec sa všetci rozišli do svojich maštaliek a chlievikov. Všadebolko šiel za mamou kozou Lízou a Skočko s Pobehajkom za mamou kravou Rysuľou. Doma sa napapali, poumývali a šli spať.

A tešili sa aké nové dobrodružstvá znova zažijú. Mame krave zazvonil na krku zvoniec a rozprávke je koniec.

rozprávka, plch, pĺšik

Pĺšik

09.05.2011 12:40

Ahoj! Volaj ma Pĺšik lieskový. Ľudia ma takto nazvali a musím priznať – toto meno sa mi páči. Keď už pre nič iné tak preto, lebo znie milšie ako dáky Plh obyčajný.

princezná

O Karličke a Rohanovi

05.07.2010 08:00

Za dávnych čias, keď bolo na svete všetko inak, keď mačičky nosili vestičky a psíci nohavičky, žila na zámku jedna princeznička, ktorá sa volala Karlička. Bola to zvláštna princeznička.

čokoláda

Zvedavá čokoláda alebo ako si salónka založila salón krásy

27.06.2010 18:15

Bola raz jedna krajina, kde sa vyrábali sladkosti. Piekli sa tu cukríky veľké ako bochníky chleba, v špeciálnom šľahači sa šľahala cukrová vata, ktorá sa vypúšťala do vzduchu namiesto oblakov.

výstava Ohňom a mečom, pozvánka

Ohňom a mečom: Dejiny civilizácie sprevádza zdokonaľovanie zbraní

28.02.2017 13:32

Stredoslovenské múzeum prináša výstavu o bojoch, výstroji, zbraniach a technike boja na našom území, ako aj v európskom kontexte, s názvom Ohňom a mečom.

rudolf kusý

Rudolf Kusý bude kandidovať na predsedu Bratislavskej župy

28.02.2017 13:22

Starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý bude v novembrových župných voľbách kandidovať na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

dom, byt, prenájom, hypotéka, stavebné sporenie

Podmienky pre hypotéku sa sprísňujú, z vlastných treba mať pätinu

28.02.2017 13:02

Od marca sa menia podmienky pri získavaní hypotekárnych úverov. Zmeny vyplývajú z opatrenia Národnej banky Slovenska.

knižnica, študent, žiak

Dotácie na preškolenie ľudí sa zasekli

28.02.2017 13:00

Štát hľadá možnosti, ako podporiť z eurofondov vzdelávanie nezamestnaných. V automobilovom priemysle vznikne v ďalších 4 rokoch 14-tisíc nových pracovných miest.