O Karličke a Rohanovi

Za dávnych čias, keď bolo na svete všetko inak, keď mačičky nosili vestičky a psíci nohavičky, žila na zámku jedna princeznička, ktorá sa volala Karlička. Bola to zvláštna princeznička.

Ilustračné foto: SHUTTERSTOCK
Ilustračné foto: SHUTTERSTOCK
Autor: SHUTTERSTOCK

Nechcela chodiť v zlatých topánočkách, ani nosiť princeznovské šaty, ba ani mašle vo vlasoch. Najradšej chodila v obyčajných teplákoch. Táto princeznička Karlička, ktorá bola ešte trocha maličká, sa raz v lese pod hradom stretla s maličkým škriatkom Rohanom.

Rohan bol zázračný škriatok, ktorý vedel čarovať, ale žiadne kúzla si dobre nezapamätal, a tak všetko poplietol a poprepletal. Raz Rohan v lese nazbieral zázračné bobule a kvetinky. Keď ich zle uvaril, vyrobil zázračný nápoj, z ktorého keď sa napil, vyrástol na veľkého obra. Keď sa to Karlička dozvedela, bolo jej z toho veľmi smutno a chcela Rohanovi pomôcť. Vybrala sa k rozprávkovej čarodejnici po kúzelnú knihu zvláštnych kúziel. Vedela, že by jej ju čarodejnica len tak nedala, a preto tam musela ísť v noci, keď čarodejnica spala. Noc bola čierna ako uhoľ, ani mesiačik nesvietil na cestu, iba jedna hviezdička Večernica blikala na cestu trošičku, keď sa blížila k čarodejnej chalupe, aby ukradla knihu kúziel zo zaklínadlami. Už už sa načahovala, už mala ručičku celkom blízko, keď sa v tom čarodejnica prebudila.

Princeznička Karlička sa už videla, ako ju čarodejka premieňa na strom, alebo na kameň, no tu jej zrazu pomohla hviezdička Večernica, ktorá ju celou cestou pozorovala. Zasvietila babe rovno do očí a tá znova zaspala. Karlička schmatla knihu kúziel a rýchlo s ňou utekala preč. Dobehla domov, do hradu, a tam hľadala v knihe zaklínadlo, aby zasa obra Rohana premenila na malého škriatka, aby sa mohli spolu znova hrať. A tu našla v knihe kúzelnú formulku.

Stálo tam:
Hapta – hapta,
hókus pókus,
abra dabra čierny deň,
čáry máry kvietok jari,
vypiť musíš modrý džús,
potom čajík z rozmarínu a dve malé trubičky
a keď sa zas dobre vyspíš budeš znova maličký.

Karlička spravila obrovi zázračný nápoj, Rohan ho vypil a bol zasa z neho malý škriatok, ktorý už veľa nečaroval, iba s Karličkou spolu čítali zo zázračnej knihy, v ktorej boli rozumy z celého sveta.

Na konci knižky bol malý zvonec a keď zaň potiahli, rozprávky bol koniec.

rozprávka, plch, pĺšik

Pĺšik

09.05.2011 12:40

Ahoj! Volaj ma Pĺšik lieskový. Ľudia ma takto nazvali a musím priznať – toto meno sa mi páči. Keď už pre nič iné tak preto, lebo znie milšie ako dáky Plh obyčajný.

čokoláda

Zvedavá čokoláda alebo ako si salónka založila salón krásy

27.06.2010 18:15

Bola raz jedna krajina, kde sa vyrábali sladkosti. Piekli sa tu cukríky veľké ako bochníky chleba, v špeciálnom šľahači sa šľahala cukrová vata, ktorá sa vypúšťala do vzduchu namiesto oblakov.

ružový autobus

Autobusy

08.05.2010 07:00

V jednom malom mestečku detičky chodili do škôlky, školy a mamičky a oteckovia do roboty, a aby to všetko všetci stihli načas, mali v mestečku autobusy.

Aleksandar Vučič

Premiér Vučič: Srbsko nikdy nevstúpi do NATO

24.03.2017 16:46

Srbský premiér Aleksandar Vučič dnes vyhlásil, že jeho krajina nikdy nevstúpi do NATO ani do nijakej inej vojenskej aliancie.

Nový terminál na letisku v Bratislave

Z Bratislavy môžete letieť 44 linkami do 41 destinácií

24.03.2017 15:58

Z bratislavského letiska budú môcť cestujúci využiť počas letného letového poriadku spolu 44 pravidelných liniek do 41 destinácií v 22 krajinách.

Robert Fico, kladenie venca, holokaust

Fico: Tí, čo velebia Slovenský štát, klamú

24.03.2017 15:51

Od odchodu prvého židovského transportu zo Slovenska do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz uplynie v sobotu 75 rokov.

hepatitída, žltačka

V obci Polomka neďaleko Brezna zaregistrovali nové ohnisko žltačky

24.03.2017 15:46

Ochorenie na akútnu vírusovú hepatitídu u dospelého muža z obce Polomka hlási za okres Brezno Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica.