Deťom čítať treba, tvrdí výtvarník Marek Ormandík

19.01.2010 07:00

Šesťročnému Maxovi rád čítam z Feldekovej (aj Uchnárovej) Veľkej knihy slovenských rozprávok. Zaujíma ho predovšetkým Lomidrevo.

Výtvarník Marek Ormandík
Výtvarník Marek Ormandík Autor: Robert Hüttner

Tiež má rád Dreveného tata od Tomáša Janovica s ilustráciami Martiny Matlovičovej. Často si vymýšľame nové varianty príbehu o Frankensteinovi. Spolu s Qasimodom sú Maxovými najobľúbenejšími hrdinami. Ťažko sa mi z týchto dvoch robia pekní dobráci.

Tiež u nás denne fungujú dévedečká. Už by sme si mohli otvoriť požičovňu. Rozprávky na cédečkách sú u nás overeným uspávacím prostriedkom pri dlhých cestách autom.

V detstve som mal rád veľa kníh. Práve si spomínam na dve ruské, Bohatierske Byliny a Sutejevove Rozprávky a obrázky. Predovšetkým tú o paličke pomocníčke. Môj najväčší hrdina bol Iľja Muromec. Bohatier, v brnení, na koni, ktorý občas trochu aj popíjal. Fajn boli aj Dobriňa Nikitič a Čurila Plenkovič.

U nás býva pod vianočným stromčekom veľa kníh, najmä obrazových a hlavne pre mňa. Taký už je Ježiško. Podľa mňa je dôležité mať deti rád. Venovať sa im, napríklad aj prostredníctvom čítania kníh.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku